Polski  English
HomeKonkurs wokalnyJury 2017Jacek Sykulski

Jacek Sykulski

Kompozytor, dyrygent i chórmistrz, urodził się w Poznaniu w 1964 r. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie klarnetu i kompozycji. W 1987 r. przybył do Kanady, gdzie odbył roczne stypendium u znanego kanadyjskiego kompozytora, czterokrotnego zdobywcy nagrody Gemini, Christophera Dedricka.
W 1996 r. Sykulski został dyrygentem i dyrektorem artystycznym Chóru Akademickiego uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2003 r. objął stanowisko dyrektora Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Prowadzi również autorski zespół wokalny Artis Sonus. Prowadzone przez niego zespoły koncertują na całym świecie, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i kościołach w Europie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Boliwii, Chinach, Japonii i na Tajwanie.

W 1991 r. Sykulski zasłynął w świecie jako kompozytor, pisząc pieśń „Abba Ojcze” (słowa autorstwa o. Jana Góry OP), która stała się hymnem VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie.
W 2000 r. Chór Akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wygrał Międzynarodowy Konkurs Chóralny im. Giovanniego Pierluigi da Palestrina, prezentując w premierowym wykonaniu „Kyrie” Sykulskiego.
Sykulski jest także autorem kilku monumentalnych utworów, których premiery odbyły się, przy okazji rocznicy znaczących wydarzeń historycznych, w miastach, w różnych zakątkach świata. „Peace Meditation” oraz „Dance in the fire”, oba napisane na pierwszą rocznicę wydarzeń wrześniowych w USA, były prezentowane w Strefie Zero w Nowym Jorku w 2002 r. „Voices from the past”, skomponowane z okazji 60. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, uświetniło koncert, odbywający się w berlińskim Haus des Rundfunks, w 2003 r, natomiast „Msza o św. Jacku”, napisana na Kapitułę Generalną Zakonu Dominikanów, miała swą premierę w 2004 r. w Krakowie.
W 2005 r. Jacek Sykulski skomponował muzykę do filmu dokumentalnego o Janie Pawle II, a w 2006 r., na zamówienie Prezydenta Miasta Poznania, powstała „Missa 1956”, która została wykonana w dzień 50. Rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca. Jego „Oratorium Gietrzwałdzkie”, na solistów, chór i orkiestrę, zostało napisane w 2006 r. na zamówienie Prezydenta Miasta Olsztyna, z okazji 130. Rocznicy Objawień Gietrzwałdzkich.
Utwór Jacka Sykulskiego, „Wolności dla nas idzie czas”, na orkiestrę, chór i solistów, do tekstu Eugeniusza Wachowiaka, został skomponowany w 2008 r., na 90. Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Natomiast „Media Vita”, na orkiestrę detą i chór, napisany na zamówienie Kunst en Vriendshaap Fanfare Orchestra z Wittem, miał swą premierę podczas Światowego Konkursu Muzycznego w 2009 r. w Kerkrade w Holandii.
Kompozycje i aranżacje Jacka Sykulskiego cieszą się wysokim uznaniem i gorącym przyjęciem, zarówno przez krytyków muzycznych, jak i przez publiczność. Jego utwory są wykonywane przez wiele uznanych chórów i zespołów, m.in. Taipei Male Choir, Chor Leoni Men’s Choir (Kanada), Chicago a cappella, czy Affabre Concinui. Nagrania jego kompozycji były transmitowane w Stanach Zjednoczonych, Telewizji Polskiej, BBC Radio oraz Sender Freies Radio w Berlinie.
W swojej pracy ciągle eksperymentuje, szukając nowych form muzycznej ekspresji, dzięki czemu zespoły przez niego prowadzone wytyczają nowe kierunki nie tylko w polskiej, ale i w światowej chóralistyce.